Pictures taken from perso.wanadoo.fr/didier.baradel page.

Przykład budowy modułu

Na razie na przykładach modelarzy zagranicznych

Ponieważ moduł posiada znormalizowaną krawędź łączącą z innym modułem, należy zacząć od wykonania takiego profilu, na przykłąd z grubej sklejki (1cm) lub innego odpornego na paczenie twardego materiału drewnopochodnego. Ponieważ element ten musi być wykonany precyzyjnie i solidnie, dobrze jest zlecić to jakiemuś fachowcowi, chyba że posiadamy odowiednie materiały i narzędzia.

Poniżej przedstawiono przykład krawędzi modułu FREMO według normy H0-201:

profil krancowy

Oprócz dokładnego wycięcia profilu należy wykonać otwory montażowe i przejście dla okablowania. Krawędzie przetrzeć pilnikiem i papierem ściernym. Wskazane jest pomalować profil farbami impregnującymi w kolorze maskującym, np. brązowym lub zielonym.

Następnym etapem jest wykonanie ramy modułu poprzez połączenie standardowych profili krańcowych, profili bocznych oraz płyty (np. sklejka 4...5 mm). W przypadku płaskiego modułu (np. z profilem FREMO H0-201) płytę można umocować na poziomie jezdni (na wierzchu). Dzięki temu można mieć dostęp do okablowania co jest ważne w przypadku modułów stacyjnych (które zresztą są na ogół płaskie). W tym przypadku profile boczne są po prostu długimi listwami.

Natomiast jeśli budujemy moduł w terenie pagórkowatym lub górzystym, płyta powinna być zamontowana na spodzie ramy, aby umożliwić swobodne kształtowanie rzeźby terenu, począwszy od profili bocznych, jak na poniższym przykładzie:

chassis

W przypadku płaskiego modułu można przystąpić do montowania podsypki, natomiast w przypadku modułu górzystego musimy najpierw stworzyć podtorze. Listwy ze sklejki mocujemy do klockow drewnianych osadzonych na spodniej płycie modułu (za wyjatkiem miejsc gdzie będą mosty). Rzeźbę terenu można modelować za pomocą odpowiednio wyprofilowanych wręgowów, na których rozpina się siatkę metalową o okach 1 mm (do nabycia w sklepach budowlanych), łatwą do kształtowania:

rzezba terenu

Po zrobieniu rzeźby terenu i skompletowaniu podtorza i obiektów inżynierskich można kłaśc tory, a następnie ułożyć i utrwalić tłuczeń rozrzedzonym wikolem zakraplanym strzykawką, następnie pomalować tor aerografem lub tryskawką.

rzezba terenu

Po oczyszczeniu głowek szyn i odkurzeniu można przystąpić do modelowania wyglądu powierzchni, krycia roślinnością, itp. Konieczna jest tu duża wprawa, zaleca się próbę odwzorowania jakiegoś rzeczywistego fragmentu linii tak aby wyglądał on jak w rzeczywistości.

rzezba terenu

Zobacz też mirror N-track module example


Back to the JTZ Page