Oświetlenie makiety lub modeli można ralizować za pomocą żarówek albo diód świecących LED.

Z powyższego zestawienia widać, że na ogół diody są bardziej przydatne dla modelarza niż żarówki, zwłaszcza w skalach H0 i mniejszych.
Najbardziej istotne są tu rozmiary:

Zarowka 6.3V, 16V oraz LED

Na powyższym rysunku pokazano zwykłą żarówkę latarkową, miniaturową żarówkę modelarską 16V oraz dla porównania 2 mm diodę LED.
Żarówki nie powinny być używane w modelarstwie kolejowym nie tylko ze względu na ich wymiary, ale również z powodu ich zbyt intensywnego światła. Tymczasem na wielu makietach natężenie światła jest nadużywane - semafor rzuca cień drzewa na nastawnię, lampa uliczna rzuca cień budynku na pobliskie wzgórze... po co robić coś realistycznego i przewymiarowanego.
Dzięki LED można zrobić oświetlenie uliczne i semafory świetlne zgodne ze skalą. Mozna także zamontować oświetlenie w semaforach kształtowych (żółte diody LED dają się filtrować na zielono/czerwono).

Również do oświetlenia lokomotyw i wagonów lepiej jest używać LED niż żarówki - nie ryzykuje się zniszczenia drogocennego modelu przez gorąco, LED można wbudować w model bez potrzeby ich wymiany, nie trzeba stosować dodatkowych diód w celu uzależnienia świecenia od kierunku jazdy, LED świecą już przy niewielkim napięciu zasilania (podczas gdy żarówki są ledwie czerwonawe przy powolnej jeździe, a przy szybkiej się przepalają ;-)

Diody LED są produkowane w różnych kształtach i wielkościach, oraz kolorach: czerwony, żółty, zielony i od niedawna niebieski. Obudowa może być barwiona w masie albo przeźroczysta (kolor obudowy w niewielkim tylko stopniu wpływa na barwę światła). Są też diody wielokolorowe o barwie świecenia wybieranej polaryzacją lub doprowadzeniem.
Niestety diody białe i niebieskie są na razie bardzo drogie.

rozne LED

Powyżej przedstawiono różne diody LED: 5 mm czerwona i żółta, 3 mm żółta, 2x1.5 mm żółta i czerwona,
płaska żółta z pomarańczowym filtrem, płaska dwukolorowa 3-końcówkowa, dwukolorowa (kolor=polaryzacja).

Sposób obliczenia rezystora zabezpieczającego diodę:

R=(Uz-Ud)/Id
gdzie: Uz ejst napięciem zasilającym, Ud jest napięciem spadku na diodzie (w przypadku łączenia szeregowego jest to suma spadków napięć), Id jest dopuszczalnym prądem diody (w przypadku łączenia równoległego jest to suma prądów).

do strony głównej JTZ/obwody

Do głównej strony JTZ

Uwagi wysyłać do: McZapkie