Propozycja normy dla polskich modułów H0

MP1

Moduł jednotorowy, płaski. Zastosowanie - linie drugorzędne i lokalne na terenie płaskim lub lekko pofałdowanym. W przypadku linii niezelektryfikowanej stosować słupy telefoniczne z trzema poprzeczkami, po północnej stronie toru.
W przypadku linii zelektryfikowanej zaleca się słupy typu EST rozmieszczone na prostej co 50cm, na łuku zagęszczone (do 35 cm) lub, dla małego promienia łuku, z dodatkowymi słupami odciągającymi >>


Szerokość 50 cm,
wysokość ławy torowiska - 10 cm,
zalecana długość - wielokrotność 50 cm.

Propozycja konstrukcji modułu:
rama ze sklejki o grubości 1 cm, boki ramy o wysokości 9 cm.
Płyta ze sklejki 5 mm o rozmiarach 50 cm na (n*50-2) cm przyklejona do wierzchu boków ramy, a także do listewek przybitych do profilu czołowego (górna powierzchnia płyty ma być na wysokości 9.5 cm).
W przypadku długich modułów należy stosować podparcie płyty w środku modułu przy pomocy poprzecznych wzmocnień (listew).

Taka konstrukcja umożliwia łatwe modelowanie powierzchni gruntu (rowy odwadniające, płytkie niecki itp). W najprostszym przypadku obie płaszczyzny płyty (od bocznej krawędzi do rowu wzdłuż toru) można pokryć tekturą o grubości ok. 5 mm i przykleić trawę (VERO lub podobną).

Profile czołowe powinny być wykonane ze sklejki 1 cm, według poniższego rysunku:

profil MP1

Można ściągnąć
plik w formacie CorelDRAW 5.0 z powyższym rysunkiem, i wydrukować go (opcja: drukuj strony sąsiadująco). Sprawdzić czy w obrębie kartki wymiary X, Y zgadzają się z rzeczywistymi, i nalepić kartki na sklejkę. Tak uzyskany wzornik ułatwi precyzyjne wycięcie profilu i wywiercenie otworów.
A może wyeksportować na jakiś plotter tnący sklejkę?

Oś toru powinna być w osi modułu (25 cm od krawędzi bocznej). Tor modelowy na podsypce z płyty korkowej (4 mm grubej, szerokość spodu podsypki: 48 mm) musi się kończyć w odległości 29 mm od czołowych krawędzi modułu.
Profil podsypki: profil podsypki

Masz jakieś uwagi/pomysły?
McZapkie

Propozycja 1

Moduły - strona główna